Görög ételkülönlegességek:
1.: Tzatziki: A natúr joghurtot, és tejfölt egy konyharuhába tesszük, a hűtőben fellógatjuk, és egy napig hagyjuk állni, hogy a felesleges víz, és a savó kicsöpögjön belőle. A kígyóuborkát megmossuk, és vékony csíkokra vágjuk. Összekeverjük a joghurttal, és beízesítjük sóval, fehérborssal, zúzott fokhagymával. Az állagra sűrű saláta kiválóan jó a roston sült húsokhoz, de előételként is fogyasztható.
2.: Pastítsio (Makarónifelfújt): Olívaolajon a finomra vágott hagymát lepirítjuk, majd hozzátesszük a paradicsompürét és a darált marhahúst, amivel szintén lepirítjuk. Adunk hozzá sót, borst, babérlevelet, bazsalikomot, felengedjük vízzel, és készre főzzük. A makarónit, miután kifőztük, összekeverjük ezzel a sűrű marhahúsos szósszal, kockára vágott friss paradicsommal valamint tojássárgájával. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és két részben hozzáadjuk a tésztánkhoz. Óvatosan összekeverjük, és egy kivajazott, finoman kimorzsázott tepsibe tesszük, és megsütjük. Miután megsült felkockázzuk és reszelt sajttal tálaljuk.
3.: Spanakopitta (Fetás roló): Olívaolajon a finomra vágott újhagymát, vagy a póréhagymát lepirítjuk. Hozzáadjuk a nagyobb darabokra vágott parajlevelet, sót, fehérborst, fokhagymát, és megpároljuk. Miután kihűlt összekeverjük az apróra morzsolt fetasajttal, tojással, szerecsendióval. Ezt réteslapba töltjük, feltekerjük, a tetejét megkenjük egy kevés olvasztott vajjal, és megsütjük.
4.: Mousaka (Padlizsános rakott burgonya): Olívaolajon a finomra vágott hagymát megpirítjuk, rátesszük a darált marhahúst, és ezzel is pirítjuk. Adunk hozzá sót, borst, bazsalikomot, babérlevelet, felengedjük egy pici vízzel és készre főzzük. A burgonyát héjában megfőzzük, kihűtjük, megpucoljuk, és karikára vágjuk. Kevés vajat olvasztunk, adunk hozzá lisztet és egy picit megpirítjuk. Felengedjük tejjel, adunk hozzá sót, egy kis fehérborst, szerecsendiót, és félkemény krémmé főzzük. Egy tepsit kiolajozunk, kimorzsázunk, és rétegesen összerakjuk. Alulra a karikára vágott burgonyát tesszük, amit összekeverünk a félkemény bechamellel, rá a tojással összekevert marhahús, erre a karikára vágott padlizsán, és ezt leöntjük tejföllel, majd megsütjük.
5.: Kagylós szagnaki: Olívaolajon a finomra vágott hagymát enyhén megpirítjuk. Hozzáadjuk a kagylót, és ezzel is egy kicsit pirítjuk. Adunk hozzá kockára vágott paradicsomot, paprikát, zúzott fokhagymát, sót, egy pici pirospaprikát, és tejszínt. Összeforraljuk, és a végén beletesszük a morzsolt fetasajtot. Kiválóan jó rizs körettel, vagy makarónival összekeverve.
6.: Souvlaki: A borjú és a bárányhúst kockára vágjuk és bepácoljuk sóval, borssal, fokhagymával, bazsalikommal, oregánóval, és egy pici olajjal. Vegyesen felhúzzuk pálcikára, és megsütjük. Szinte bármilyen körettel ajánlatos fogyasztani.
7.: Görög saláta: A kígyóuborkát, paprikát, paradicsomot, lilahagymát kockára vágjuk. Ízesítjük pici sóval, fehérborssal, bazsalikommal, oregánóval, egy csöpp citromlével, és olívaolajjal. Összekeverjük, és a tetejére rászórjuk a kockára vágott fetasajtot.
Spanyol ételkülönlegességek:
1.: Paella: Olajon finomra vágott hagymát pirítunk. Egy kiskanálnyi paradicsompürével, a vegyes tenger gyümölcseivel (kagyló, garnélarák, polip, feketekagyló, szkampi, tintahal, stb.) még egy picit pirítjuk. Rátesszük a zöldségeket, és a fűszereket. Kockára vágott sárgarépát, cukkínit, gombát, vegyes színű paprikát, zöldborsót, zúzott fokhagymát, sót, borst, sáfrányt, pici chilit, kevés kókuszreszeléket vagy kókusztejet. Összekeverjük, hozzáadjuk a kívánt mennyiségű rizst, felengedjük a megfelelő mennyiségűnél egy picit kevesebb vízzel, és együtt megfőzzük az egészet. A végén még teszünk bele kockára vágott paradicsomot, és finomra vágott petrezselymet.
2.: Gazpacho: Ez egy főzés nélküli hideg leves. A lilahagymát, a paradicsomot, a vegyes színű paprikát, a kígyóuborkát apróra, de nem teljesen finomra vágjuk. Adunk hozzá sok zúzott fokhagymát, sót, borst, egy kis olajat, kevés ecetet, cukrot, és felengedjük paradicsomlével. Tálaláskor tehetünk a tetejére reszelt sajtot.
3.: Creme Catalana (Katalán krém): 4 tojássárgát 20 dkg cukorral, 1 evőkanál keményítővel habosra keverünk. Fél liter tejet 3 dl tejszínnel és 1 rúd fahéjjal felforralunk. Miután felforrt lehúzzuk a tűzről, és gyors keverés mellett összekeverjük a tojásokkal. Majd visszatesszük a tűzre, és sűrű krémig melegítjük. Ezután egy kivajazott tűzálló edénybe tesszük, megszórjuk a tetejét egy kis cukorral, és előmelegített sütőbe helyezzük egy pár percre, amíg a cukor karamellizálódik.
4.: Spanyol fahéjas fánk: 5 egész tojást 15 dkg cukorral habosra keverünk. Adunk hozzá ezután 5 dkg vaníliáscukrot, 1 narancs reszelt héját, 2 evőkanál sherryt, vagy rumot, 1 kiskanál őrölt fahéjat, és evőkanalanként 30 dkg zsemlemorzsát. Minden evőkanál zsemlemorzsa után jól elkeverjük. Fél óráig pihentetjük, majd olajozott kiskanállal, vagy evőkanállal bő forró olajba szaggatjuk. Tálaláskor fahéjas porcukorral megszórjuk a tetejét.
Olasz ételkülönlegességek:
1.: Minestrone leves: Olívaolajon a finomra vágott hagymát enyhén megpirítjuk. Rátesszük a paradicsompürét, amivel tovább pirítjuk, majd felengedjük egy pici vízzel. Hozzáadjuk a csíkokra vágott sárgarépát, zellert, burgonyát, karalábét, sót, fehérborst, bazsalikomot, egy csöpp citromlevet, és teljesen felengedjük. Félig megfőzzük, és hozzáadjuk a többi zöldséget: csíkokra vágott kelkáposztát, kockára vágott paprikát, és paradicsomot. Miután elkészült megszórjuk egy kis petrezselyemzölddel, és beleteszszük az előre kifőzött darabolt spagettit.
2.: Arancini di Riso (Sült rizsgolyók): A rizst a szükségesnél egy picivel több vízben sáfránnyal megfőzzük. Ettől szép sárga színe lesz. Miután elkészült összekeverjük vajjal, reszelt Parmezán sajttal, hagyjuk kihűlni, majd összekeverjük tojással. Ha nagyon lágy, akkor tehetünk bele egy kis zsemlemorzsát, hogy tudjuk majd formázni. A finomra vágott hagymát olívaolajon lepirítjuk. Hozzáadjuk a darált csirkemellet, és csirkemájat, sót, borst, bazsalikomot. Lepirítjuk és teszünk hozzá egy pici paradicsompürét, amivel megint lepirítjuk. Felengedjük egy kis fehérborral, és vízzel, és beletesszük a zöldborsót. Kemény tölteléket főzünk belőle. Ha lágy, akkor ezen is segíthetünk zsemlemorzsával. A rizsből golyókat formázunk úgy, hogy a húsos tölteléket beletesszük a közepébe. Zsemlemorzsába forgatjuk, és bő olajban kisütjük.
3.: Fritto Misto (Vegyes sült hal zöldségekkel): Cukkínit, padlizsánt, gombát, paprikát, paradicsomot nagyobb darabokra vágunk, megszórjuk sóval, borssal, bazsalikommal, zsályával, és roston megsütjük. A tintahalat, szardíniát, garnélarákot szintén sózzuk, borsozzuk, és egy csöpp citromlével meglocsoljuk. Ezeket is roston megsütjük, majd a végén összekeverjük a zöldségekkel, és az egészet megszórjuk petrezselyemzölddel.
4.: Spagetti Frutti di Mare (Spagetti tenger gyümölcseivel): A finomra vágott hagymát vajon megpirítjuk. Egy kiskanál paradicsompürével tovább pirítjuk. Rádobjuk a kagylót, rákot, polipot, tintahalkarikákat, és ezzel tovább pirítjuk. Egy-két perc után felengedjük egy pici fehérborral, tejszínnel, és egybeforraljuk. Adunk hozzá sót, fehérborst, citromlevet, petrezselyemzöldet, bazsalikomot, és egybeforgatjuk a már előre kifőzött spagettivel.
5.: Lasagne: Olívaolajon a finomra vágott hagymát lepirítjuk és hozzáadjuk a darált marhahúst, a paradicsompürét, és ezzel is lepirítjuk. Teszünk bele sót, borst, fokhagymát, bazsalikomot, oregánót, vizet és készre főzzük. Olvasztott vajon lisztet enyhén lepirítunk és felengedjük tejjel. Kemény bechamellt főzünk belőle, amit összekeverünk a marhahússal, majd a tepsibe rétegezzük. Alulra lasagne tészta, rá a bechamelles marhahús, majd megint tészta. Bármilyen magas lehet, de a lényeg, hogy hús legyen a tetején, amit jól megszórunk reszelt sajttal. Megsütjük, és kockára vágva tálaljuk.